МАК Инфо ПродукцијаШах-инфо

„CAPTURE THE KING„

Во денешниот текст ќе имаме мал осврт на шаховскиот турнир “Tata steel chess” 2024, кој се одржува во Холандија во период од 13-28 јануари. Во водство е Индијскиот шахист Dommaraju Gukesh. Актуелниот светски шампион Динг Лирен е на 11. позиција.

Инаку се игра на лимитирано време – 100 миниту за првите 40 потези, потоа 50 минути за следните 20 потези, плус 30 секунди после секој потег.

На турнирот учествуваат 14 играчи, шо значи дека се игра во 13 кругови, при што секој играч  ќе се соочи со секој од кандидатите. Во наредниот текст подетално ќе се осврнеме на овој турнир.

Во прилог е една интересна загатка, цел е заробување на кралот.

Решениота на претходната загатла е следното:

Скокач на Г5, кралот нама друга опција освен х8, топ на х7 – МАТ

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледнте и
Close
Back to top button