КултураНајави
Актуелно

Сценско музички спектакл во Белград – Влатко Стефановски и Танец во Коларац

На 25 септември од 20 часот во Коларац ќе настапат Влатко Стефановски и Танец, националниот фолклорен ансамбл на Македонија. Во својата речиси петдецениска кариера, Влатко Стефановски неколку пати настапуваше со Танец во Македонија и во странство. Тие соработки секогаш ги истакнува како особено значајни и инспиративни за неговата музика, но и за македонската култура во целина. Народните мотиви се, би рекле, незаменлив и доминантен елемент на неговата музика, па оваа соработка со Танец, која се случи есента 2021 година во форма на концертен албум издаден на ДВД, беше логичен чекор напред по нивното претходно еднократни заеднички настапи.

Поради високата репутација на оркестарот Танец и гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски, како композитор/аранжер на фолклорни теми е ангажиран Дамир Имери, врвен македонски инструменталист и автор. Нему му беше доверено да ги спои овие двајца изведувачи музички на достоинствено, исто толку врвно ниво. Комбинацијата испадна успешна и овој престижен музички проект одржа извонредни концерти. Освен премиерниот настап на „Есенски музички фестивал“ во Скопје, Стефановски и Танец досега успешно настапувале и на познатиот фестивал Мариборски пост во Словенија, како и на престижните летни сцени во Македонија, во амфитеатарот на урнатините на античкиот град Хераклеја во Битола и во античкиот театар во Охрид.

Публиката на сите овие концерти е едногласна дека Стефановски и Танец конечно споиле два македонски бренда во еден голем сценски спектакл. Специјално за овој проект беа антологиските ора „Пелистерско“, „Касапско оро“, „Ситна лиса“, „Поступано“, „Калајџиско“, „Пајдушко“ и незаборавните мелодии „Елена, ќерко“, „Јано, мори, севдалино“ во нови аранжмани на Дамир Имери. Овој врвен спој, кој резултираше со единствена музичка изведба, заслужено го живее својот меѓународен концертен живот.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button