МАК Инфо ПродукцијаШах-инфо

КАНДИДАТИ

Денешниот текст го започнуваме со тема кандидати за титула.

Турнирот на кандидати  2024 е турнир на кој учествуваат осум шахисти кандидати, победникот на турнирот ќе стане предизвикувач и ке игра против актулениот шампион Динг Лирен. Предвидено е да се одржи во Големата сала во Торонто, Канада во период од 2. до 25. април 2024. година.

Список на кандидатите е следниот:

Иан Непомниацхцхи, Р Праггнанандхаа, Фабиано Царуана, Нијат Абасов, Видит Гујратхи, Хикару Накамура, Гукесх Д, Алиреза Фироузја. Посебно обрнете внимание на младиот Праггнанандхаа.

Поранешнио светки шампион Магнус Карлсен по втор пат се повлаче од трка за титулата за 2024. година, мислам дека коментар на оваа одлука не е потребен.

Актулениот светскиот шампион Динг Лирен.

Во прилог имаме уште една загатка за вас.

Решение на претходната загатка е Г4, Х4, Г4.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледнте и
Close
Back to top button