МАК Инфо ПродукцијаШах

„Енглунд гамбит„

Во денешниот текст ќе се осврнеме подетално да гамбитот на Енглунд.

Се работи за невообичаено шаховско отворање (стапица), кое започнува со d4 e5 и се катактеризира со следниот низ на потези:

1.d4 e5

2.dxe5 Nc6

3.Nf3 Qe7

4.Bf4 d6

5.Bg5 f6

6.exf6 Nxf6

Целта на овој гамбит е пред се да се избегне затворената шаховска партија “пат” позиција. Инаку, гамбитот е именуван по Шведскиот шахист Фриц Карл Антон Енглунд.

Chessboard with Fireplace Background.

Целта на овој шаховски трик  е жртвување на пион со цел побрз развој на играта од страна на црниот и рано превземање на иницијативата.

d4 e5 – почетна позиција

Прифатен гамбит

Шах и иницијатива на црниот

Кралицата на б2

Белиот се брани со потег Ц3

Ловецот на б4

Белиот нема друг избор освен ц3

Финална позиција

Во прилог е линкот од навадениот гамбит или поточно од наведената стапица.

Повезани чланци

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button