МАК Инфо ПродукцијаШах-инфо

„КИНЕСКИ ЅИД„

Во денешниот текст ќе имаме мал осврт на таканаречениот „Кинески ѕид„ во шахот. Се работи за шаховска позиција во која се пионите од двете страни се поврзани во “ланец позиција” при што можностите на шахистите се лимитирани. Во прилог е една интересна шаховска позиција, во нормални околности ова е “реми”, но….

Белиот е на потег. ….

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледнте и
Close
Back to top button