МАК Инфо ПродукцијаШах

“ДАМИАНО”

Во денешниот текст ќе се оврнеме на таканаречената „Дамиано стапица”, односно како да изиграте доколку вашиот противник (црниот) ја одигра „Одбраната на Дамиано”. Инаку ова шаховско отворање името го доби според Португалскиот шахист Педро Дамиано и се каратктеризира сo следните потези:

  1. e4 e5
  2. Nf3 f6

 Почетна позиција, црниот се брани со пешакот на Ф6.

Скокач на Ф5

Логичен потег на црниот е пешак на Ф5.

Кралица на Х5…..Црниот е под шах, доколку црниот изигра со пешакот на г6, белиот ќе изигра на е5 со кралицата, доколку црниот со кралот изигра на е7, белиот повторно ќе игра на е5 со кралицата, при што следниот потег на белиот би бил ловец на ц4….

Во прилог е линкот со можните варијации на оваа стапица.

Повезани чланци

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледајте и
Затвори
Back to top button