МАК Инфо ПродукцијаШах-инфо

ЕВРОПСКИ ШАМПИОН

Денешниот текст ќе го започнеме со една убава вест . На европското тимско шаховско првенството  кое се одржа во Будва Српските шахисти станаа европски шмапиони, додека дамите го зазедоа осмото место. Репрезентацијата на Србија во состав Александар Предке, Алексеј Сарана, Александар Инѓиќ, Роберт Маркус и Велимир Ивиќ по спектакуларен и многу драматичен финиш го освоија Европското првенство.

Среброто и припадна на германската репрезентација која исто како и Србија собра 15 бода, но според дополнителни критериуми беше послаба од нашата репрезентација, додека бронзата и припадна на селекцијата на Ерменија.

Во прилог eдна итересна загатка.

Белиот е на потег.

Белиот на д8.,црниот игра а8 на д8.

Белиот повторно игра на д8.

Белиот ја жртвува кралиацата ма г8, следниот потег на црниот е г8 со скокачот, па белиот со пион на г8 – МАТ

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледнте и
Close
Back to top button