МАК Инфо ПродукцијаШах-инфо

TATA STEEL

Денешниот текст го почнуваме со една убава вест, Леонид Ивановиќ од Нови Сад, на возраст од 8 години и 11 месеци стана најмладиот шахист на свет кој успеа на официјален меч да победи еден велемајстор, во конретниот случај Милко Попчев од Бугарија. На Леонид му посакуваме се најдобро во каријерата.

Леонид Ивановиќ

Како шо најавивме во денешниот текст ќе се осврнеме подетално на “Tata Steel Chess Tournament 2024” које беше одржан во Холандија во период од 13 до 18 јануари. Побендник во категорија на мастер стана Wei Yi од НР Кина кој во финалето беше подобар од Индисјкиот велемајстор Dommaraju Gukesh и славеше со резултат 1,5 – 0,5.

Шампион во категорија на предизвикувачи  стана Индијскиот шахист Leon Luke Mendonca. Интересен детаљ во врска со турниорот е дека во категорија на „мастерс„ учествуваат шахисти и шахистки. Актулниот светски шампион Ding Liren го завзеде деветото место, а актулената светска шампионка Ju Wenjun десето место.

Решение на преходната загатка е следното: црниот игра на А4, а потоа без оглед на потег на белиот црниот игра Б2.

Во прилог е новаза загатка, на прво поглед делува дека црниот ја има партијата, но не е така, неколку потези го делат беиот од победата.

Белиот е на потег.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Погледнте и
Close
Back to top button